User Tools

Site Tools


navod_k_pouzivani_rs

Návod k používání RS

přístup do administrace:

http://www.zde-bude-vas-web.cz/oadmin

Pravděpodobně Vám byl odeslán e-mail, na kterém si můžete pomocí odkazu zadat vlastní přihlašovací heslo. Pokud se tak nestalo, požádejte Kurzor - vytvoří Vám účet.

Pokud jste při přihlašování heslo zapomněli, použijte odkaz “zapoměl(a) jsem heslo” a postupujte dle pokynů.

Horní lišta

Na horní liště najdete základní funkce - správu uživatelů, vlastního profilu a odhlašování (vpravo) a dále funkce webu (vpravo). Většinou je zde pouze název webu, některé moduly (e-shop) ale mají vlastní odkaz.

Ovládání webu

Je dostupné po kliknutí na odkaz webu vlevo nahoře. Je to výchozí obrazovka při přihlášení přes cestu /oadmin.

Správa obsahu

Na této kartě je správa stromové struktury webu - vlevo vidíte strom obsahu, vpravo je pak detail vybrané položky stromu. Pravděpodobně již je strom do nějaké míry naplněn.

Pokud chcete přidat novou položku - máte 2 možnosti:

  • přidat ji jako následující za jinou položku - pak použijte ikonu u vybrané položky
  • přidat ji jako potomka položky - pak použijte ikonu u vybrané položky.

Detaily nové položky můžete nyní doplnit na kartě vpravo. Význam jednotlivých polí:

obrázek - jazykové verze formuláře

  • jazyk - jsou to tlačítka vpravo viz obrázek výše - kliknutím na tlačítka se přepne jazyk. Již zadané údaje v jiných jazycích se tím neztratí - uloží se všechny po kliknutí na “Uložit” - toto chování je stejné pro všechny další formuláře.
  • vybráno - vizualizace cesty ve stromě
  • název - zde zadejte název článku
  • cesta URL - zde zadejte nebo generujte pomocí odkazu URL daného článku. URL nesmí být stejné jako u jiného článku, musí obsahovat pouze malá písmena a pomlčky / čísla, bez mezer.
  • Kategorie článku - zde lze vybrat zařazení položky ve stromě. Pozici položky jste již vybrali při vytváření, používat tuto funkci tedy není nutné.
  • pokročilé - pole má speciální význam a vepisujte do něj pouze v případě, že dostanete od Kurzoru pokyny. Více v článku Jak vyplnit pole pokročilé v obsahu.

Níže je pak tlačítko “Uložit parametry”, které článek ukládá, a “Upravit obsah” - to vás přesune na editaci obsahu.

Ještě dál jsou pak tlačítka pro změnu pořadí položky v jejím okolí a možnost položku smazat.

Upravit obsah

Rozklikne na formulář, jehož hlavní část tvoří vizuální editor obsahu. Jeho ovládání je podobné jako Word. Zajímavé funkce jsou:

  • vložit obsah z MS Word - nekopírujte obsah přímo z Wordu, ale využijte vždy tuto funkci - obsah nejprve vložíte do otevřeného okna a následně potvrdíte. Výsledkem je daleko lepší formátování a odstranění zbytečných značek,
  • vložit obsah jako prostý text - pokud tuto ikonu zapnete, bude kopírovaný text při použití Ctrl+V vložen vždy jako prostý text - veškeré formátování tak z něj odpadne,
  • přidat obrázek - po kliknutí máte možnost vložit obrázek, který můžete pomocí dialogu a tlačítka dále vybrat ze seznamu obrázků, nebo jej přímo nahrát. Je také vhodné doplnit obrázek o popisek. Vždy si připravte obrázek v rozlišení, ve kterém jej chcete zobrazovat. Pokud pouze změníte velikost v tomto okně, bude obrázek zmenšen z původního rozlišení, což znamená, že se stejně bude nahráva v celé velikosti, jen se zmenší při zobrazení. Na kartě “Vzhled” dále můžete vybrat jedno ze zarovnání a další vlastnosti.
  • přidat předdefinovaný obsah ze šablony - funkce propojuje obsah článku s prvky ze sekce “Bloky”. Vyberte si blok, nastavte mu parametry a vložte jej. V obsahu editoru se objeví “Blok v textu” a ve skutečném článku dojde k nahrazení za aktuální verzi bloku.
  • u obrázků, bloků můžete využít také úpravu existujícího obrázku / bloku - jednoduše na něj klikněte a pak klikněte na ikonu obrázku / bloku. Mazání obrázků nebo bloků zajistíte přes delete / backspace.

Při editaci používejte dále formátování ve formě prvků “nadpis”, “odstavec” apod. Na tyto styly jsou připraveny vzhledy při výrobě webu. Pozor, nemusí se vždy zobrazit stejně v editoru a ve finálním webu.

Další parametry obsahu
  • perex článku - pokud není uvedeno jinak, toto pole nepoužívejte
  • SEO vlastnosti - po rozkliku můžete definovat SEO vlastnosti jako titulek stránky a META tagy description a keywords.
  • zatržítko “prvek bude neviditelný (v navigaci a seznamech)” - zneviditelní prvek z navigace, na druhé straně je dostupný po zadání přímé cesty URL.
Historie obsahu

Obsah je možné vrátit na předchozí verzi pomocí dialogu vpravo. Pozor, pokud verzi, kterou máte právě rozdělanou, budete chtít v budocnu použít, nejprve ji uložte. Ikona lupy umožňuje náhled na danou verzi, ikona přetočení umožní návrat na tuto verzi.

Textová sdělení

Obsahuje bloky textu, které jsou dostupné na různých místech webu. Jejich seznam spravuje programátor a vy je můžete libovolně měnit. Pomocí ikony otevřete dané textové sdělení, pro úpravu obsahu platí stejná pravidla jako u jiného článku.

Novinky

Pokud váš web podporuje datované aktuality, upravíte je zde. Novinky se spravují v tabulce a jejich parametry jsou:

  • Nadpis - název novinky
  • Typ - pokud je více typů, můžete vybrat o který jde (řídí pak zobrazování novinek)
  • Obrázek - je-li podporováno, můžete zřídit u novinky doplňkový obrázek,
  • Datum - zde definujte datum vydání novinky. Počínaje tímto datem se novinka začne zobrazovat.
  • Perex - krátká informace - shrnutí toho, o čem novinka je.
  • zatržítko “Má text” - zaškrtněte, pokud novinka bude mít svůj plný detail dostupný po rozkliknutí
  • Plný text (volitelně) - doplňte plný článek novinky
  • Zdroj - pokud vyplníte toto pole, bude novinka fungovat jako odkaz na tuto webovou adresu. Potlačuje to funkci “Má text”. Dole pod perexem novinky se navíc zobrazí “Zdroj: název webu”.

Bloky

Funkce “Bloky” slouží k úpravě bloků obsahu, které jsou pak libovolně k dispozici pro vkládání do článků. Pokud blok upravíte na tomto místě, upraví se i jeho zobrazení na jiných místech.

Blok vytvoříte kliknutím na Přidat blok. Po otevření formuláře nejprve vyberte Typ a klikněte na “Změnit” - tím nastavíte, o jaký typ bloku máte zájem. Je nutné typ vybrat jako první, o zadané informace jinak můžete přijít.

Je vždy nutné vyplnit název bloku “Nadpis” a dále závisí na typu bloku, jaké informace do něj vložíte.

Správa uživatelů

Je k dispozici pouze administrátorům - z horní lišty přistoupíte do seznamu oprávněných uživatelů a můžete je dále vytvářet. Vyplňte vždy všechna pole. Oprávnění “admin” značí, že uživatel má možnost provádět vše, “editor” může pouze upravovat obsah, nikoliv ale seznam uživatelů.

navod_k_pouzivani_rs.txt · Last modified: 2014/03/10 10:55 (external edit)